Koncepcja biegania

koncepcja biegania - nauka biegania

fot: Maksymilian Rigamonti

  BIEGANIE towarzyszy mi od szkoły podstawowej, trenowałem wyczynowo ok. 10 lat. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpocząłem współpracę z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki jako fizjoterapeuta, a po kilku latach dostałem kontrakt na pracę z Kadrą Olimpijską.

 Moje doświadczenia w pracy z najlepszymi sportowcami na świecie, podczas licznych wyjazdów ukształtowało mnie jako fizjoterapeutę. Obserwowałem biegaczy amatorów podczas biegów ulicznych, w których brałem udział. Zarówno u zawodowców jak i u amatorów zwróciłem uwagę na technikę biegu, buty, ubranie a także na rozgrzewkę przed biegiem. Zacząłem się zastanawiać i wyciągać pierwsze wnioski na temat techniki biegania.

  Od chwili gdy zacząłem przyjmować pacjentów we własnym gabinecie, przychodzili do mnie biegacze amatorzy z różnymi kontuzjami. Zastanawiały mnie kontuzje które ciągle powtarzały się u tych samych biegaczy amatorów. To był początek, kiedy zacząłem dawać uwagi odnośnie techniki biegania.

Co jest ważne w technice biegania?

  Technika w każdym sporcie jest kluczem do sukcesu, również w bieganiu. W technice biegania ważne jest to, aby ruch przebiegał w liniach anatomicznych i osiach ruchu co gwarantuje mniejsze „zużycie” okolic stawu, a także nie doprowadza do napięć i przeciążeń. Uważam, że bieganie nie jest łatwą formą ruchu.

  Dla potrzeb naszych podopiecznych opracowałem ćwiczenia korygujące technikę biegania. Są one połączeniem własnych doświadczeń z terapii, treningów jak również z pracy z najlepszymi biegaczami na świecie. Posiadamy wiele dowodów na skuteczność naszego podejścia do techniki biegania. Korektę techniki ruchu można porównać do inwestowania na dobrej lokacie, ponieważ mamy zysk, ale trzeba trochę poczekać, „cierpliwie pracować nad techniką”.

  Wyróżniamy się tym, że profilaktykę traktujemy na równi z terapią. Jest najważniejsza. Profilaktyka wydaje się być omijana i trudna do wdrożenia. Profilaktyką może być dobrze prowadzony WF w szkole lub zajęcia ogólnorozwojowe. Mówimy otwarcie o tym, że bieganie może szkodzić, a nawet wskazujemy gdzie szkodzi. Kierujemy się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Naszym zadaniem jest pomagać osobom, które żyją aktywnie i chcą osiągać dobre wyniki sportowe, jednocześnie dbając o swoje zdrowie. Na nasze wparcie mogą liczyć zarówno amatorzy jak i zawodowcy.

Szczepan Figat