Masaż sportowy – kiedy i jak stosować?

   Masaż sportowy jest elementem treningu w każdej dyscyplinie sportowej, pomaga zapobiegać urazom, likwiduje skutki przetrenowania, rozgrzewa mięśnie, zwiększa ich elastyczność, poprawia wytrzymałość, przygotowuje ciało do maksymalnego wysiłku fizycznego oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Masaż sportowy jest zalecany zarówno sportowcom zawodowym jak i amatorom, dla osiągnięcia lepszych rezultatów i poprawy samopoczucia.

Masaż sportowy występuje w kilku formach:

Masaż treningowy – zwany taż przygotowawczym lub kondycyjnym, który stosuje się go w trakcie całego cyklu treningowo-startowego. Celem wykonywania masażu treningowego jest rozwijanie zdolności zawodnika do pracy, zwiększenie możliwości czynnościowych organizmu. Masaż treningowy należy wykonywać w 1,5-6 godzin po intensywnym treningu.

Masaż przed zawodami – wykonywany powinien być na dwa dni przed startem, celem tego rodzaju masażu jest osiągnięcie maksymalnej gotowości startowej.

Masaż startowy – zwany przedwysiłkowym, mobilizującym, normalizującym. Stosuje się go przed startem, przed rozgrzewką. Ten rodzaj masażu pomaga w szybkim i głębokim rozgrzaniu mięśni, zwiększa ich elastyczność oraz zdolność skurczową.

Masaż powysiłkowy (regeneracyjny) – przeprowadza się go w przerwie między startami oraz przede wszystkim bezpośrednio po zawodach sportowych , ma na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywnym i długotrwałym wysiłku. Jego głównym zadaniem jest usprawnienie krążenia krwi i limfy, a także zmniejszenie powysiłkowego napięcia mięśniowego.

Czy są jacyś chętni na masaż? :)

Magdalena Wierzbicka